* wystawa "Raciborzanie"


zdjęcia finalistów w całości znajdują się w zakładce: wystawa Raciborzanie

Nie tylko w naszym regionie dominująca większość konkursów fotograficznych koncentruje się na przyrodzie czy zabytkach. Naszym założeniem było jednak pokazać w możliwie naturalny sposób ludzi, mieszkańców naszego miasta.
Dzięki temu nowatorskiemu podejściu plenerowa i w dodatku wielkoformatowa wystawa zdjęć pt. "Raciborzanie" była wydarzeniem bez precedensu w Raciborzu. Zdjęcia przedstawiają raciborzan, i w większości przez samych raciborzan zostały zrobione.
Cieszę się że nasz pomysł udało się zrealizować. Sądzę, że z nadesłanych prac udało się stworzyć spójną całość. Powstała ekspozycja bardzo różnorodna, daleka od sztampowości studiów fotograficznych, żywa, unikalna, ilustrująca szerokie spektrum aktywności mieszkańców. Wyjątkowo pozytywne reakcje widzów, którzy mogli ją w sobotę 5 czerwca oglądać na płycie raciborskiego Rynku w ramach "Dnia dialogu pomiędzy historią a współczesnością" tylko utwierdzają w przekonaniu, że przedsięwzięcie było strzałem w dziesiątkę.
Laureatami są wszyscy ci, których prace w formacie 70x100 cm zostały wyeksponowane na stalowych konstrukcjach.
W związku z tym, że regulamin dopuszczał nadesłanie 5 fotografii przez danego autora, w efekcie kilka osób na wystawie prezentowało więcej niż jedną pracę. W rezultacie mamy 40 prac i 17 autorów.
Wszystkie te osoby wypełniły główne kryteria konkursowe, czyli pokazanie raciborzan w przestrzeni miejskiej. Wydruki prac trafią więc do nich na własność od końca roku 2010. Do tego czasu natomiast być może jeszcze nieraz znajdą miejsce w publicznej przestrzeni Raciborza, z domem kultury włącznie.
Ponadprogramowym i specjalnym zadaniem dla uczestników była próba twórczego nawiązania do hasła „Dzień dialogu pomiędzy historią a współczesnością”. W tym względzie na wyróżnienie zasługują fotografie Mateusza Korczoka, Marty Kozioł, Marty Dąbrowskiej oraz Sebastiana Krupy, w bardziej dosłowny lub w bardziej symboliczny sposób ukazujące taki dialog.
Jeśli jednak chodzi o główne nagrody, to ze względu na wyrównany charakter prac oraz ich dużą różnorodność stylistyczną jury w składzie Leszek Szczasny (przewodniczący), Piotr Dominiak, Dawid Wacławczyk (członkowie) zdecydowało o nieprzyznawaniu głównej nagrody. Przyznano więc 2 równorzędne miejsca drugie oraz 2 równorzędne miejsca trzecie. Nagrody (bony prezentowe Empiku) rozdysponowano następująco:
II miejsce
– Sebastian Krupa (bony o wartości 200 zł)
– Sylwia Kuśpiet (bony o wartości 200 zł)
III miejsce
– Paweł Okulowski (bony o wartości 100 zł)
– Mateusz Korczok (bony o wartości 100 zł)
Ponadto w trakcie całego sobotniego „Dnia dialogu...” widzowie mogli sami głosować na ulubioną przez nich fotografię. Tutaj zwycięstwo odniosła praca Magdaleny Kosman „Dmuchawce na piastowskim zamku”, w tyle zostawiając „Upadek” Sylwii Kuśpiet.
Jako pomysłodawcy całego „Dnia dialogu...” (P.Dominiak, L.Szczasny, D.Wacławczyk, Z.Wieczorek) mamy już kolejne pomysły, ale ich realizacja będzie uzależniona od dostępnych funduszy. Np. może konkurs i wystawa pt.„Raciborzanie 2” już zupełnie abstrahująca od przestrzeni raciborskiej, natomiast nadal na ludziach skoncentrowana, przedstawiająca wyjątkowe portrety współczesnych osób z Raciborzem związanych, i też w podpisach próbująca ich działalność krótko opisać. Czy też wystawa pt. „Zjawiskowy Racibórz”, w nowy sposób patrząca na znane nam miejsca, podwórka i zakątki.
Leszek Szczasny

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz